Výsledkový list

 

Výsledkový list obsahuje:

-          jméno a příjmení pacienta, jeho rodné číslo, kód pojišťovny, věk, Dg.

-          identifikaci žadatele (jméno lékaře, oddělení, IČP, telefonní číslo)

-          název laboratoře, kde bylo vyšetření provedeno

-          typ materiálu (sérum, moč, …)

-          výsledky (analyt, číselná hodnota výsledku, referenční rozmezí pro jednotlivé analyty, jednotky, grafické znázornění výsledku)

-          při patologii popis biologického materiálu (ikterita, chylozita, …)

-          datum a čas zadání vzorku

-          datum a čas vydání výsledku

-          datum a čas tisku výsledkového listu

-          označení typu výsledkového listu (např. denní nález, archivní nález, …)

-          identifikace osoby, která uvolnila výsledek

-          razítko oddělení

-          v případě potřeby doplňující informace v podobě textových zpráv (vliv kvality vzorku na výsledek měření, informace o opakovaném měření, doordinování, …)

 

 

Výsledkové listy jsou ukládány do uzamykatelných skříněk pro jednotlivá oddělení, popř. distribuovány poštou. Ostatní případy vydávání výsledkových listů řeší PŘEDÁVÁNÍ VÝSLEDKOVÝCH LISTŮ.

 

 

 

 

Autorizace uvolňovaných výsledků

 

Kontrola výsledků probíhá v několika úrovních.

 

První úrovní je kontrola laborantská. Tato kontrola je prováděna v LIS. Laborantka prohlédne výsledky a zopakuje měření u výsledků, které mají chybovou hlášku v analyzátoru nebo změněnou kvalitu vzorku (sražené sérum, apod.). Pracovník kontroluje výsledky podle vnitřní kontroly kvality. První úroveň kontroly jsou oprávněni provádět laboranti a vysokoškolští pracovníci.

 

Druhá kontrola se provádí v bloku RUTINA, STATIM, EIA, MOČE, TOXIKOLOGIE, ELFA a IMUNO a je omezená přístupovými právy nadefinovanými v STAPRO OPENLIMS. Pracovník kontroluje výsledky podle přítomnosti interferujících látek, změny hodnot ve stavu nemoci změny kvality vzorku. Druhou úroveň kontroly jsou oprávněni provádět vysokoškolští pracovníci a vedoucí laborantka.

 

Třetí kontrolu výsledků provádí vedoucí oddělení, atestovaný lékař nebo VŠ - JOP a to při podpisování vytištěných výsledkových listů.

 

Na pohotovostní službě se autorizace provádí na úrovni první s možností konzultace s vysokoškolským pracovníkem.

 

V STAPRO OPENLIMS i na vytištěném výsledku lze nalézt pracovníka, který prováděl kontrolu vydávaných výsledků.

 

 

 

 

Předběžné výsledky

 

Předběžné (neautorizované) výsledky se hlásí jen ve výjimečných případech. Jedná se o situace, kdy na příjmové ambulanci či jiném oddělení akutní péče potřebují znát z vážných důvodů urychleně výsledek. Poskytuje se informace o částečných výsledcích (situace, kdy nejsou kompletně změřeny všechny požadované parametry), které ještě není možno vydat z důvodů opakování (jde o situaci typu: ředění z důvodu překročení linearity reakce či opakování měření nesprávného průběhu reakce, atd.).

 

Ve všech výše jmenovaných případech je vydán tiskem i do NIS výsledek konečný, který prošel kontrolou laborantskou (úroveň první) a popř. i Vš (úroveň druhá).

 

O telefonickém informování je proveden zápis do STAPRO OPENLIMS v podobě: „Nahlášený výsledek“, který zůstává trvale k dispozici.

 

 

Archivace dat

 

Pro elektronickou archivaci laboratoř využívá STAPRO OPENLIMS firmy STAPRO, který splňuje podmínky plynoucí z povinnosti archivace a okamžité dostupnosti dat. Umožňuje tisk výsledků z archívu s doprovodnými texty, s informací o tom, kdo autorizoval výsledky, atd.

 

Kapacita systému splňuje podmínku o minimálně 5leté archivaci dat.

 

Archivace tištěných dokumentů se řídí Spisovým řádem  NsP Havířov, p.o.