Na léčbu obezity použili telemedicínu

• Název příspěvku: Na léčbu obezity použili telemedicínu
  • Zdroj příspěvku: Právo
  • Odkaz na zdroj:
Telemedicínu pro monitoring a léčbu obézních pacientů i jako prevenci proti těžkému průběhu covidu-19 začala používat nemocnice v Havířově.

„Do pilotního projektu jsme vybrali pacienty s cukrovkou, zvýšeným tlakem či cholesterolem, s obezitou s BMI nad 35. Někteří z nich měli plánovaný bariatrický zákrok (zmenšení žaludku) jako nejúčinnější metodu pro snížení hmotnosti, s čímž se zmírní i riziko jejich chronických onemocnění,“ popsal primář mezioborové JIP a vedoucí centra obezity v Havířově Igor Satinský s tím, že současně šlo o pacienty s vysokým rizikem těžkého průběhu covidu-19.

Každý ze zapojených lidí dostal od nemocnice na dva až tři měsíce telemedicínské sady složené z přístrojů monitorujících jejich chronická onemocnění a fyziologické funkce.

„Mezi sledované parametry patří například krevní tlak, tělesná váha, hodnota glykémie, srdeční činnost formou EKG. Pacienty sleduje bezdrátový teploměr a oxymetr pro měření krevní saturace právě pro případy, kdyby se virem nakazili,“ vysvětlil a dodal, že na pacienty dohlížejí nejen lékaři nemocnice, ale i dohledové centrum telemedicínských služeb ve Fakultní nemocnici Ostrava.
Cílem monitoringu je zachytit prahové hodnoty a v případě nějakých problémů včasný zásah lékaře. Zdravotníci tak pacienta de facto učí tomu, aby se sám lépe kontroloval, dodržoval pokyny lékařů a zlepšil si tak životní styl.

Pacienty sledují na dálku
„Máme ambici zapojit do konce roku do projektu až 300 pacientů. Chceme o tom jednat se zdravotními pojišťovnami, aby formou preventivních programů telemedicínu podpořily, protože v konečném důsledku pomáhá nejen pacientům, ale díky včasnému záchytu problémů je výhodná i finančně,“ nastínil ředitel havířovské nemocnice Norbert Schellong.

Telemedicína je dálkový přenos lékařských informací, jako je například tlak či tep, od pacienta k lékaři prostřednictvím moderních telekomunikačních a informačních technologií.