V Havířově přibývá rodiček, tři porodní boxy už nemocnici nestačí

Porodnice v havířovské nemocnici zažila rekordní rok v počtu porodů. Denně se tam narodilo až deset dětí, tři boxy jsou tedy málo. Už brzy jich bude víc.
Zatímco většina nemocnic v Moravskoslezském kraji letos nepřekoná loňský počet porodů, havířovská a fakultní naopak pokoří rekordy staré čtvrt století.

„Když jsem před devatenácti lety nastoupil do havířovské porodnice, ročně tu přicházelo na svět asi 600 dětí. Postupně se nám ale podařilo získat si důvěru rodiček a jejich počet stále roste. Loni jsme měli přes 800 porodů. Letos jich bylo tisíc už v listopadu a do konce roku jich bude asi 1 120. Překonali jsme tak náš rekord z roku 1994,“ řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení Michal Mrózek.

Problém je, že v rekordních dnech se tam narodí až deset dětí, ale porodní boxy jsou jen tři. A to už nestačí. „V příštích dnech začneme s rekonstrukcí asi za 200 tisíc korun. Už začátkem února budeme mít čtyři porodní boxy,“ slíbil provozně technický náměstek havířovské nemocnice Petr Baránek.

Do Havířova míří rodičky z jiných regionů i ze Slovenska a Polska. Například na Štědrý den tam jako první přivedla na svět dceru Ester žena ze Slovenska. Letos jich přijelo 50.
Důvod rekordního zájmu rodiček o tamní porodnici je podle havířovských zdravotníků jednoznačný: vstřícný přístup k matkám i otcům dětí, snaha plnit jejich přání, pokud to je možné, dopřát jim co nejvíce pohodlí, ale také soukromí.

Změnili jsme přístup, shodují se dvě nemocnice

„Změnili jsme přístup k porodům. U zdravých žen preferujeme přirozený porod vedený porodními asistentkami. Naší snahou je zasahovat do něj medicínsky co nejméně,“ nastínil primář Mrózek.
„Po porodu je dítě stále s matkou, případně otcem, aby se utvářel vzájemný vztah. Neoddělujeme je, dítě koupeme až třetí den,“ dodal primář dětského a novorozeneckého oddělení Hynek Canibal s tím, že děti jsou klidnější a mají i méně infekcí či jiných poporodních obtíží.

Asi třetina rodiček volí v Havířově porod do vody. Mnohé doprovází dula nebo soukromá porodní asistentka. Mohou si vybrat různé polohy i relaxační pomůcky, od bylinek přes aromaterapii, muzikoterapii po závěsné šály. K dispozici mají jako jedny z mála rautové snídaně, celý den dostupné ovoce, zeleninu, vločky i mléčné výrobky a možnost udělat si ovocné šťávy. Zařízení pro měření životních funkcí matky i plodu je bezdrátové a vodotěsné, takže ženy s ním mohou i do sprchy.

Matky jsou v Havířově spokojené

„Péče je tu skvělá. Mně i dceři zachránili život,“ pochválila zdravotníky Markéta Vránová, která císařským řezem přivedla na svět svého třetího potomka, dceru Alenku.

Stejná vstřícnost vůči přáním a potřebám rodičů při zachování odborné péče je podle přednosty gynekologicko-porodnické kliniky Ondřeje Šimetky důvodem rekordního počtu porodů i ve Fakultní nemocnici Ostrava.

„Do středy se u nás narodilo 2 605 dětí z 2 495 porodů. Počet porodů letos zcela jistě překročí 2 500, což je nejvíce za posledních 25 let,“ uvedl přednosta Šimetka.