Týden rizik podvýživy

Malnutrice neboli podvýživa není problémem pouze zemí třetího světa, ale také vyspělých ekonomik, protože negativně ovlivňuje zdraví a kvalitu života lidí, kteří jí trpí. Zhoršuje průběh nemoci, komplikuje léčbu, může zásadně ovlivnit přežívání jinak nemocných pacientů a významně zvýšit náklady na zdravotní péči. Podvýživa může být těžko rozeznatelná, obzvláště u osob, které trpí nadváhou. Může vzniknout rychle v důsledku onemocnění, nebo pomalu, např. u seniorů a často bývá problematické ji odhalit již v počátečním stadiu.

Celosvětový projekt "Týden rizik malnutrice", v rámci kterého u nás organizuje Aliance pro nutriční péči pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR osvětovou kampaň, má za cíl upozornit širokou laickou i odbornou veřejnost na to, že malnutrice je vážným problémem, který ale lze efektivně řešit.

Pokud si myslíte, že trpíte podvýživou, můžete být podvýživou ohroženi nebo máte takového člověka ve své rodině či okolí, navštivte webové stránky projektu www.RizikaMalnutrice.cz, na kterých se dozvíte důležité informace o malnutrici, o výživě při různých onemocněních, praktické návody, jak si pomoci a kalkulačku, která vám spočítá riziko ohrožení.

V naší nemocnici také můžete kontaktovat naši Nutriční ambulanci pro poruchy výživy, kde vám naši odborníci poradí.