Léčba bolesti a infuzní terapie

ZÁKAZ NÁVŠTĚV DO ODVOLÁNÍ z důvodu nepříznivé epidemiologické situace.

Uzavření lůžkových oddělení Rehabilitace, ORL, Neurologie a Hematologie. LDN v současnosti nepřijímá pacienty.

Léčba bolesti a infuzní terapie

Ambulance v kostce

V této ambulanci pečujeme o klienty trpící výraznými bolestmi. Zabýváme se léčbou těžké dlouhodobé bolesti nádorového a nenádorového původu. Do naší ambulance pro léčbu bolesti jsou pacienti směřováni svými praktickými a odbornými lékaři. S pacientem zde konzultujeme jeho aktuální zdravotní potíže a podáváním vhodných léků tlumících bolest ve formě tablet, náplastí či injekcí se snažíme zlepšit kvalitu jeho života.
Na pracoviště infúzní terapie docházejí pacienti nejčastěji k aplikaci 10-ti infúzí proti bolesti nebo infúzí zlepšujících prokrvení orgánů. Infúzní terapii ordinuje lékař a lék aplikuje zdravotní sestra. Každý pacient zde leží přibližně 3 hodiny. Nachází se ve 4. poschodí hlavní budovy (naproti interní JIP).
Nově jsme rozšířili spektrum péče o invazivní léčbu bolesti. Jedná se o metodu, při které je pacientovi během hospitalizace zaveden katétr přímo k nervovému vláknu vedoucímu bolestivé podněty do centrálního nervového systému. Katétr, který je z větší části pod kůží, se zavádí pomocí přístroje, který rozpozná průběh nervu. Pacientovi jsou do malého terčíku na povrchu kůže aplikována v malých dávkách analgetika (léky proti bolesti) v injekční formě. Takto dosáhneme zmírnění bolesti např. u diabetiků s nehojícími se ranami na dolních končetinách, u pacientů s rozsáhlými bércovými vředy, s výraznými bolestmi zad s vyzařováním do dolní končetiny či s poúrazovými bolestmi. Dá se říci, že tato metoda často napomáhá i samotnému hojení. Jako příklad můžeme uvést pacienta, který pro bolest nemohl téměř vůbec chodit, a nyní je soběstačný a chodí i na houby. Pacienti po zavedení katétru dochází na naše oddělení k pravidelným lékařským prohlídkám. Pokud je katétr pacientem dobře snášen, může mu vydržet i déle než rok. V domácím prostředí pečují o katétr sestry z agentur domácí péče, které rovněž pacienty učí samostatné aplikaci analgetik do katétru.

Ve spolupráci s poliklinikou ve Frýdku Místku a nemocnicí v Orlové provádíme radiofrekvenční ošetření nervových kořenů u bolestí zad jako jediná pracoviště v MS kraji.

Lékař
MUDr. Jiří Burša