Aktivita klíšťat se zvyšuje, lékaři doporučují očkování. Lidé nad 50 let mají vakcinaci zdarma

S teplým počasím se zvyšuje aktivita klíšťat a tím i riziko nakažení. Lékaři proto apeluji, aby lidé zvážili očkování proti klíšťové encefalitidě, tedy nemoci, která může skončit i úmrtím.
Už nyní v březnu si mohou lidé z procházky v lese přinést na sobě přisáté klíště. A tím si mohou zadělat na velké zdravotní problémy. Klíšťata přenášejí nejen lymskou boreliózu, ale člověk se může nakazit i klíšťovou encefalitidou.

Lenka Koláčková, vedoucí lékařka infekčního oddělení Nemocnice Havířov: "ČR co se týče klíšťové meningoencefalitidy je jednou ze zemí, která má zvýšený výskyt tohoto onemocnění. Těch infikovaných klíšťat je jedno až dvě procenta ze všech klíšťat. Ročně je 500 až 1000 onemocnění v ČR a proočkovanost je velmi nízká. Onemocnění může být velmi závažné a při tom nejvyšším postižení může dojít až k úmrtí pacienta.”
První příznaky se projevují jako u chřipky, které nastupují po 7 až 14 dnech po zakousnutí. Pokud se léčba nepodchytí, dochází k napadení centrálního nervového systému, kdy může dojít až k otoku mozku.

Lenka Koláčková, vedoucí lékařka infekčního oddělení Nemocnice Havířov: "Očkuje se třemi dávkami. Je první dávka, potom druhá buď ve zrychleném schématu, nebo normálním, a to za 14 dní až 3 měsíce. Potom třetí dávka ta je s odstupem od druhé dávky zhruba šest a až deset měsíců. A potom se přeočkovává zhruba každé tři roky. Rizikoví jsou hlavně pacienti středního a vyššího věku, ale očkování je pro všechny včetně dětí a očkovat by se měli nechat všichni, kteří chodí do přírody.”

Infekční ambulanci navštívila i paní Eva Čubová.
Eva Čubová, klientka: "Přesvědčilo mě k očkování to, že často chodím do přírody, mám pejska. Občas nějaké to klíště z něho vytáhnu a pokud se mohu něčím takovým ochránit, tak proč do toho nejít. Moje děti jsou také očkované.”
Přesto, že je nyní větší zájem o vakcíny, proočkovanost se stále drží na nějakých 30%. Lidé nad 50 let mají nyní vakcinaci zcela zdarma.

Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: “Všechny zdravotní pojišťovny mají svůj fond prevence a přispívají částkou od 500 do 2100 korun na toto očkování v závislosti na tom, jaká pojišťovna to je. Ale všichni lidé nad 50 let se mohou přijít naočkovat zcela zdarma, ať jsou v jakékoliv zdravotní pojišťovně. Lidé nad 50 let mohou přijít přímo k nám do ambulance infekčního oddělení, žádáme je ale, aby nejdříve zavolali dopředu přímo sestrám, aby se objednali. Nepotřebují žádný recept, budou očkování přímo na místě.”

Luboš Vejmola, vedoucí lékárny Nemocnice Havířov: "Mladší lidí by měli kontaktovat svého praktického lékaře, který jim vystaví recept na základě si očkovací látku u nás koupí.” Je třeba nejdříve do lékárny volat, zda očkovací látku máte? “Ne nemusí, my v nemocniční lékárně máme dostatečnou zásobu očkovacích látek na každý den.”
Klíšťata také přenášejí boreliózu, na kterou však zatím není očkování. Lékaře by měli navštívit lidé, pokud se po kousnutí vytvoří na pokožce zarudlá skvrna s bílým středem.
25. 3. 2023