Čistička havířovské nemocnice projde modernizací, kraj do rekonstrukce investuje přes 30 milionů

Kraj bude investovat zhruba 30 milionů korun do komplexní rekonstrukce čističky odpadních vod havířovské nemocnice. Celé zařízení už je ve špatném technickém stavu a lidé si také začali stěžovat na zápach.

Čistička odpadních vod havířovské nemocnice byla postavena v roce 1969. A podle toho také vypadá její současný stav, který je na hraně životnosti.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Už mí předchůdci ve funkci ředitele Nemocnice Havířov poukazovali na to, že je velmi důležité tu rekonstrukci udělat. Jelikož se jedná o stavbu v jednotkách několika desítek milionů korun, tak nemocnice ze svého rozpočtu na to neměla samozřejmě nikdy peníze. Jsme velmi rádi, že kraj to jako prioritní investici považoval.”
Nemocnice v poslední době obdržela také stížnosti od lidí, kteří upozorňují na zápach.

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MSK:
"V určitých momentech, kdy je vyšší teplota, nebo změna tlaku, tak ty zápachy obtěžují okolí. Z toho důvodu jsme se rozhodli, že zahájíme výběr zhotovitele na rekonstrukci celé čističky odpadních vod a celkové náklady čítají 31 milionů korun.”

Petr Baránek, provozně-technický náměstek Nemocnice Havířov:
“To řešení spočívá v tom, že budou zbourány tyto odkalovací nádrže, plus objekt, který stojí tady za mnou. Technologie bude z velké části v podzemí, nebo ukrytá v objektu, který tady zůstane.”

Rekonstrukce čističky odpadních vod by měla začít nejpozději v říjnu a potrvá devět měsíců.
10. 8. 2022