Díky nové dětské JIP v havířovské nemocnici mohou být rodiče se svými dětmi po celých 24 hodin

Havířovská nemocnice otevírá novou dětskou JIP. Boxy jsou přizpůsobeny tak, aby po celou dobu hospitalizace mohli být u s svých dětí rodiče. Výhodou také je, že JIP se nachází v bezprostřední blízkosti dětského oddělení.
Takto vypadaly ještě před rokem bývalé prostory již nevyužívané dětské JIP v havířovské nemocnici. Přestavbou a zároveň přístavbou nyní došlo k otevření zcela nového pracoviště. V pěti boxech může být hospitalizováno šest dětských pacientů.

Hynek Canibal, primář dětského oddělení Nemocnice Havířov: “JIP byla na druhém patře, kde byla úplně u operačních sálů. Z tohoto pohledu jsme ji malinko oddálili operativě, ale zase jsme ji přiblížili sanitkám, které do nemocnice vozí nemocné děti třeba po křečích a ty mohou přijet přímo sem. A navíc je výborná dostupnost, kdy přímo navazuje na další naše oddělení, které je hned v sousedství.”
Dětská JIP hlavně umožňuje realizovat hlavní myšlenku a tou je zapojení rodičů do celého léčebného procesu.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: “Dispozice té staré stávající dětské JIP neumožňoval ten náš přístup toho Family Centered Care, česky péče orientovaná na celou rodinu, aby opravdu i v těch těžkých chvílích, nemocech těch dětí, které tady na těch boxech musí ležet, měli rodiče možnost mít nepřetržitou přítomnost být se svou ratolestí, která prochází nějakým těžkým stavem. A to tam nešlo, protože ty dispozice tam byly omezeny. Takže všechny ty boxy, které tady nyní vidíte, tak už jsou navrženy tak, aby tady byl vždy ten rodič, jsou tady přizpůsobena rozkládací křesla, aby tady mohli i spát. Takže ten první aspekt je v tom, že rodič může být na dětské JIP s dítětem po celou dobu, pokud to ten klinický stav umožňuje a druhý aspekt je, že ta stávající JIP je o dvě patra výše a 200 metrů dál v monobloku v nemocnici.”

Přestavba stála 51 milionů korun a o financování se postaral Moravskoslezský kraj.

Jan Krkoška (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: “Pro naše malé pacienty je to velmi důležité. Ti, kteří se ocitnou na oddělení JIP, tak to prostředí dělá své kouzlo. A já sám jsem táta, zažil jsem to u svých dětí obou, a to prostředí hraje zásadní roli, aby se dítě cítilo bezpečně, aby tomu všemu věřilo, aby se rychleji uzdravilo. Proto já vnímám tuto rekonstrukci, jako jednu z velmi důležitých, přece se jedná o zdraví našich dětí.”

Nemocnici stabilně podporuje i radnice.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Já vždy když mám tu čest být u zahajování a potom u otevírání těch konkrétních staveb, tak úplně žasnu, jak se ten prostor dokáže změnit v poměrně krátkém čase. Nemocnice v Havířově je úžasná, myslím, že se jí daří, je tady skvělý tým lidí. Já jsem moc rád, že mohu být u toho a je mi ctí, se na tom podílet. K tomu se těžko něco dodává. Máme kvalitní, moderní dětskou JIP, nemocnice se stará nejen o pacienty, ale i jejich rodiny. V tomto trendu je opět lídrem. Já jen věřím, že se nám tu dynamiku podaří společně zachovat. My už s vedením řešíme další projekty a věřím, že se nám je podaří dotáhnout do konce.”
10. 11. 2023