Havířovská nemocnice dokončuje stavbu nové dětské JIP

V havířovské nemocnici pokrčuje přístavba a rekonstrukce dětské jednotky intenzivní péče, která se bude nacházet v bezprostřední blízkosti dětského oddělení. Práce by měly být dokončeny v září.
V září loňského roku začala rekonstrukce bývalých prostor dětské JIP v havířovské nemocnici. Stavba by měla být dokončena za dva měsíce. Celou investici ve výši 52 milionů korun hradí Moravskoslezský kraj.

Petr Baránek, provozně-technický náměstek Nemocnice Havířov: "Stavba je rozdělena na dvě části. Jedna byla umístěna do stávajících prostor, které už jako JIP nesloužily a nemohly sloužit právě kvůli neodpovídajícímu stavu. Tam byla totálně změněna celá dispozice, všechny příčky se zbouraly a postavily znova a plus k tomu přibude nová přístavba, ve které bude pět intenzivních boxů a sesterna, která je koncipována jako recepce. V minulém roce jsme měli 561 hospitalizací na stávající dětské JIP, plus k tomu zhruba dvojnásobek takových kratších hospitalizací.”
Stávající dětská JIP se v současné době nachází v jiném monobloku ve druhém patře. A to byl právě hlavní důvod pro rekonstrukci.

Tereza Lischková, vedoucí lékařka dětské JIP: “My jsme velmi vděční za to, že JIP se dostává do přízemí, protože to navazuje na naše další oddělení a tím pádem je to velmi pohodlné jak pro naše pacienty, tak pro rodiče, kteří děti doprovází po celou dobu hospitalizace.”
Do nových prostor se také přestěhuje babybox, který se nyní nachází u centrálního příjmu. Nemocnice vychází vstříc i ženám, které rodí císařským řezem.

Petr Baránek, provozně-technický náměstek Nemocnice Havířov: "Naše dětská JIP nabízí ojedinělou věc mezi nemocnicemi. Maminky bezprostředně po císařském řezu, pokud to dovoluje jejich zdravotní stav a zdravotní stav miminka, dostávají okamžitě miminko do náruče. Tomu se odborně říká, že podporujeme kontakt kůže na kůži, což má pozitivní vliv na psychosomatický rozvoj dítěte, tak potom i vztahu mezi maminkou a novorozencem.”
21. 7. 2023