Havířovská nemocnice hlásí rekordní 1000. dítě, nejvíce rodí Frýdek-Místek

Porodnice v havířovské nemocnici slaví rekord. Před několika dny se tam narodilo tisící letošní miminko, holčička Anežka. Více než tisíc dětí se v Havířově narodilo pouze jednou. Krom Ostravy je pak na špici porodnosti v regionu nemocnice ve Frýdku-Místku.

„Už začátkem léta jsme zjišťovali, kdy naposledy se u nás narodilo přes tisíc dětí. Bylo to v roce 1994. Od té doby porodnost začala klesat, pak stagnovala a v posledních dvou třech letech zase rosteme až do dnešních dnů, kdy to vypadá, že bychom mohli ještě stovku porodů přidat,“ říká primář gynekologicko-porodního oddělení Michal Mrózek.

Podle něj si rodičky vybírají havířovskou porodnici i pro empatický, přátelský přístup bez zbytečných zásahů. „Snažíme se ušít porodní plán na míru každé rodičce. Další výhodou je naše moderní technické vybavení,“ dodává primář Mrózek. V příštím roce nemocnice plánuje velkou rekonstrukci porodního oddělení.
Na špici je Frýdek
Havířovu může v regionu počtem porodů konkurovat jen nemocnice ve Frýdku-Místku (nepočítáme-li krajské město – pozn. aut.). Letos už má dokonce více novorozenců. „Do 30. listopadu se u nás narodilo 1018 dětí. Loni to bylo 1131,“ řekla mluvčí nemocnice Jana Březinová.

Ve frýdecko-místecké porodnici se přes tisíc dětí rodí v poslední době každoročně. V roce 2019 to bylo 1179 dětí, a rekord porodnice zaznamenala v roce 2007, kdy ve Frýdku-Místku přišlo na svět 1584 dětí. Nejméně jich v posledních 20 letech bylo v roce 2015 – 1021 dětí. To v Havířově měli před rokem 2018 maximálně 700 porodů, když byl dobrý rok.
Rekordy asi letos nepadnou
Další dvě porodnice na východ od Ostravy – Karviná-Ráj a Třinec – Frýdku a Havířovu konkurovat nemohou. Z Třince hlásí k poslednímu dni letošního listopadu 733 novorozenců. Loni se tam narodilo 782 dětí, což je shodou okolností nejnižší číslo za 20 let. Naopak rekordní byl rok 2009, kdy tam přišlo na svět 1083 dětí.

Karvinská porodnice zřejmě loňský počet porodů nepřekoná. Do konce listopadu se tam narodilo 704, zatímco loni to bylo 787 dětí. Nejméně dětí (629) se narodilo v roce 2000 a rekord drží rok 2007, kdy přišlo v Karviné na svět 1187 dětí.

2. 12. 2021