Havířovská nemocnice uspořádala den prevence rakoviny prostaty, od ledna začne screeningový program

Havířovská nemocnice se i v letošním roce zapojila do osvětové akce na podporu prevence onemocnění rakoviny varlat a prostaty. Zdravotníci vítají, že od ledna bude toto onemocnění zahrnuto do screeningového programu.

Karcinom prostaty je nejčastějším onkologickým onemocněním mužů v České republice. Přitom v počáteční fázi je nemoc až z 99 % plně vyléčitelná bez jakýchkoliv následků. I proto se mohli muži v rámci Movemberu nechat vyšetřit v havířovské nemocnici.

anketa: "Já jsem přišel na tuto akci z důvodu prevence a tak jsem si vzal dovolenou a přišel jsem. Já jsem dlouhou dobu nebyl na urologickém vyšetření.

anketa: “Já si myslím, že je to důležité dost. Já jsem měl problémy a byl jsem i na operaci a teď chodím často na kontroly.”

Lékaři vítají, že v prevenci nastane posun.

Josef Kopecký, primář urologického oddělení: “Je to asi po dvouletém úsilí urologické společnosti a ministerstva zdravotnictví, kdy by se měl rozběhnout komplexní screeningový program pro karcinom prostaty pro muže od 50 do 69 pus. Základ, a proto to budou provádět především praktičtí lékaři, bude odběr krve na tzv. prostatický specifický antigen, což je látka produkovaná prostatou. Protože nám jde o zachycení těch včasných nádorů, těch lokalizovaných a tam my můžeme terapeuticky pomoct, takže ty lidi úplně vyléčit.”

Screeningová vyšetření hrazená ze zdravotního pojištění začnou od ledna příštího roku.

1. 11. 2023