Havířovští lékaři vítají zařazení rakoviny prostaty do screeningového programu

Rakovina prostaty je nejčastějším onemocněním u mužů v České republice. Kvůli pozdní diagnostice ročně podlehne karcinomu téměř 1400 lidí. A právě rakovina prostaty se od letošního roku dostala do screeningového programu.

Muži ve věku od 50 do 69 let, kteří nikdy neprošli vyšetřením prostaty, mohou očekávat výzvu, aby se zapojili do screeningového programu, který spustilo ministerstvo zdravotnictví. To vítají i lékaři v havířovské nemocnici, kde mají s léčbou karcinomu velké zkušenosti.

Josef Kopecký, primář urologického odd. Nemocnice Havířov: "V současné době se ročně diagnostikuje kolem 6 500 mužům karcinome prostaty a to jsou pacienti, kteří jsou diagnostikováni mimo screening, to znamená náhodně. Proto se zkouší teď pilotní projekt pětiletý na screening karcinomu prostaty, jak je vlastně velký výskyt vůbec těch onemocnění. A další věc je, že každé onkologické onemocnění zachycené včas, je velmi dobře léčitelné."
Že má muž problém s prostatou, se může zjistit z krevního testu.

Josef Kopecký, primář urologického odd. Nemocnice Havířov: "Muž v této věkové kategorii by měl být k tomuto screeningu vyzván buď praktickým lékařem, nebo pojišťovnou a ten muž je vyzván k tomu, aby u svého lékaře, nebo u urologa si nechal odebrat krev na prostatický specifický antigen a byl vyšetřen přes konečník. Čím máte ten prostatický specifický antigen vyšší, tím máte vyšší riziko karcinomu prostaty. Tady je to stratifikováno do čtyřech úrovní. Do úrovní třech se to dá všechno řešit se svým praktickým lékařem, pokud to PSA vychází více než tři, tak je potom odesílán na specializované urologické vyšetření.”

anketa: “Samozřejmě bych šel, už mám věk a cítím taky ty problémy mužské. Byl bych rád, sám osobně nemám odvahu.”

anketa: “Samozřejmě, že ano, protože to je dost velký problém ta prostata u mužů. Kdybych si byl jistý, že bych nemusel jít, tak bych nešel, ale kdyby mi to doporučil lékař, tak bych určitě šel.”

Během prvního roku programu by mohlo být vyzváno k vyšetření až tři sta tisíc mužů. Mimo věkovou skupinu zařazenou do programu, by měli sami aktivně přijít na vyšetření i muži, kteří mají v rodině toto onemocnění a preventivní vyšetření se doporučuje i všem lidem nad 70 let.
9. 2. 2024