Klíšťata začínají být aktivní, lékaři doporučují očkování

Lékaři upozorňují, že je nejvyšší čas na očkování proti klíšťové encefalitidě, jelikož protilátky se vytvoří až 14 dnů po druhé aplikované dávce. A klíšťata už začínají být aktivní. Otálet s ochranou proti tomuto parazitovi, by neměli ani pejskaři.

Teplé a vlhké počasí vyhovuje klíšťatům. A takový byl únor. Paraziti se probudili, což znamená, že mohou začít přenášet boreliózu a i velmi závažné onemocnění klíšťovou encefalitidu, které se dá však předejít očkováním.

Ivo Mifek, primář infekčního oddělení Nemocnice Havířov: "Důležité to je proto, že klíšťová encefalitida je závažné onemocnění hlavně u starších lidí. Může sebou přinášet následky ve sféře neurologické i psychické.”

anketa: “Já se nikdy neočkuji. Měla jsem kdysi jen jedno a nic mi nebylo. A já ani nevím, jestli bych mohla, protože jsem nemocná."
anketa: "Veškeré, co jde, jsem se nechala naočkovat. Mám veškeré očkování, protože jsem pracovala v lese a tam je hodně klíšťat. "
Vakcína se aplikuje ve třech dávkách. Schéma se dá ale urychlit.

Ivo Mifek, primář infekčního oddělení Nemocnice Havířov: "To znamená, že druhá dávka, tu lze aplikovat v současné době již za 14 dní po té první dávce s tím, že protilátky naskočí za 14 dnů po té druhé dávce. Třetí dávka je zase šest až dvanáct měsíců po druhé dávce.”
Na ochranu proti klíšťatům by už měli myslet i pejskaři.

Dagmar Adámková, pejskařka: "První klíště jsme měli tady ve slabinách, bylo zakousnuté, ale nebylo napité a druhé klíště po něm lezlo, takže jsem ho stačila včas vzít a zabít. Připravila jsem se repelentem a nasadím i protiparazitální obojek a doufám, že to zvládneme bez klíšťat letos.”
29. 2. 2024