Muži odhodili ostych a přišli do havířovské nemocnice na Den urologické prevence

Rakovinou prostaty ročně jen v Moravskoslezském kraji onemocní zhruba 800 mužů. Přitom se úspěšnost včasné léčby pohybuje okolo 95%. Problém je ten, že lidé nechodí na preventivní prohlídky. Proto se havířovská nemocnice snaží dělat každým rokem osvětu.
Takto to vypadalo v úterý v čekárně před urologickou ambulancí v havířovské nemocnici. Nemocnice ve spolupráci s Nadací Pavla Novotného uspořádala opět Den urologické prevence a šlo vidět, že mnozí muži odhodili ostych a nechtějí nic zanedbat.

Josef Kopecký, primář urologického oddělení: “To, že vám něco je, na to přijdete, ale problém je v tom, že když už na to přijdete, je většinou pozdě. My potřebujeme ty lidi zachytit ještě než se zachytí klinické známky, ještě než vznikne jakýkoliv problém u toho člověka a to jsme schopni zjistit vyšetřením a právě tím odběrem krve. Teď se přemýšlí, že VZP vytvoří program přímo pro záchyt karcinomu prostaty, protože to onemocnění je v populaci poměrně rozšířené a dostává se nám do mladších věkových kategorií.”

Zájem o preventivní akci potěšil i Nadaci Pavla Novotného.

Kristýna Tichánková, Nadace Pavla Novotného: “Letošní ročník je úspěšný už teď v ranních hodinách. Je to asi způsobeno i tím, že ta covidová situace je klidnější a lidé už se nebojí do nemocnice přijít. Myslím si, že zájem o prevenci stoupá, že chodí více mužů na kontroly.”

anketa: “Bylo to v televizi a v novinách to bylo, tak jsem se přišel nechat vyšetřit. Jsem po operaci ledviny a mám i jiné problémy, tak jsem se přišel nechat vyšetřit.”
anketa: “Je to dobrá akce. Jsem se to dozvěděl z médií a doporučoval bych to každému chlapovi. Na preventivní vyšetření jdu poprvé. Zanedbal jsem to trochu, tak teď už musím. Už mě dohnala situace s mužskými problémy.”
anketa: “Poprvé jsem tady a rozhodl jsem se, protože mi je 65 no a už je asi nejvyšší čas.”

Nemocnice se také zapojila do měsíční kampaně Movember. Tentokrát chtějí zdravotníci a vtáhnout do hry o mužské zdraví i ženy a to charitativní akcí nazvanou Kabelky pro kluky.
2. 11. 2022