Nemocnice v Havířově uspořádala po covidové pauze Den ledvin, o vyšetření byl ale menší zájem

Havířovská nemocnice uspořádala po tříleté covidové pauze opět preventivní akci Den ledvin. Zdravotníci čekali, že čekárna bude tradičně praskat ve švech. To se však nestalo a lidí přišlo znatelně méně.

Říká se, že ledviny nebolí a když bolí, má pacient už vážné problémy. Že není něco v pořádku přitom odhalí jednoduché vyšetření jako je změření krevního tlaku, hladiny cukru v krvi a test z moči. Právě tato preventivní vyšetření si mohli nechat udělat lidé v nemocnici v Havířově, která opět uspořádala Den ledvin.

Veronika Zagrobová Kráľová, primářka nefrologické ambulance: "Oni nemusí vůbec vědět, že mají problém s tlakem, protože ani vysoký tlak nebolí.  Pak už se k nám dostane a často se to stává, že přijdou jenom s tím, že mají špatně korigovaný tlak a už je tam i to poškození ledvin."

anketa: “Ledviny máme zdravé, a proto, že máme trochu zvýšený tlak a z toho jsou právě nemoci ledvin, tak právě proto jsme přišly. A říkala paní doktorka, že tu budu strašit ještě dalších dvacet let.”

anketa: "Tři měsíce zpátky se mi objevily kameny v ledvině a musel jsem si je nechat vytáhnout. Takže jsem se přišel otestovat, jestli jsem v pořádku.”
Bohužel preventivního dne lidé moc nevyužili. Takto to v čekárně nefrologické ambulance vypadalo při poslední akci. Nebylo se doslova kam hnout.

Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: "Dnešní den ledvin je znovu obnovená tradice, kdy jsme měli tříletou pauzu bohužel kvůli covidu a je to vidět, že si lidé odvykli chodit na tyto preventivní akce. Je to škoda."
Na preventivní vyšetření ledvin by měli pravidelně co čtyři roky chodit lidé nad padesát let, také lidé s genetickou predispozicí a jednou ročně pak pacienti, kteří se léčí s vysokým krevním tlakem.

9. 3. 2023