Pokoje dětského oddělení nemocnice v Havířově zdobí obrazy mořského světa s delfíny i víla

Havířovská nemocnice se rozhodla, že zpříjemní pobyt dětem při hospitalizaci. Oslovila místního umělce, který pokoje vyzdobil originálními velkoplošnými malbami, které u dětí rozvíjí představivost.
Takto to vypadá na jednom z pokojů pro dětské pacienty v havířovské nemocnici. Děti i jejich rodiče mohou obdivovat vodní svět s delfíny. Nejen za tímto krásným dílem stojí umělec z Havířova Nikola Vavrous, který právě dokončil další už třetí obraz, tentokrát vílu.

Nicola Vavrous, autor: “Snažím se to vždy udělat originálně, ať to není nějaká filmová postavička, ale ať je to motiv, který zaujme ty děti, nebo i dospělé a trochu je to vtáhne a něco jim to i předá. Chtěl jsem, aby ten výraz u této holčičky, že sice nevypadá úplně šťastně, ale je zároveň v takové své síle a i ty květiny, že směřují k takové lehkosti. Chci, ať moje malby na ty lidi působí. Dělal jsem to čtyři dny, je to akryl, akrylové spreje a vzniklo to tak, že prvně si udělám kontury a postupně vybarvuji všechny detaily od vlasů dolů.”

anketa: “Je to moc krásné opravdu. Jsme z toho tady nadšení. Je to velká malba a opravdu je krásná. Malinká to ještě neocení, ale věřím tomu, že když tady budou starší děti, tak se jim to bude určitě moc líbit.”

anketa: “Když jsme tady přišli, tak jsem si toho hned všimli a hned jsme si začali říkat, jaká zvířata tady jsou. Moc se nám to líbilo i Jonáškovi a hlavně ti delfíni jsou úplně úžasní a myslím si, že zaujmou nejvíce hned na první pohled.”

Nemocnice by chtěla mít do budoucna takto vyzdobené všechny pokoje na dětském oddělení.

Ivona Mikulenková, vrchní sestra dětského oddělení: “Když jsme s panem primářem nastoupili, tak jsme věděli, že chceme zkrášlit naše oddělení tak, aby se tady děti cítily ještě příjemněji, ale chtěli jsme to udělat tak, aby to bylo netradiční, aby to nebylo klasické dětské oddělení s malbami večerníčků a podobně, protože to věkové rozmezí je velké. Hledali jsme nějakého umělce, nejlépe havířovského a narazili jsme na Khomu a úplně se nám to vyplatilo. My volíme témata, aby byla neutrální, aby do těch pokojů mohly jak holky, tak chlapci různých věkových kategorií, aby to nebylo něco, co je pro miminka, nebo velké děti. Takže ty malby jsou univerzální a přizpůsobené právě tomu a takové bylo i naše zadání, když jsme chtěli malby a Nikola vytvořil návrh, je to fantastické.”

Kromě dětských pokojů vznikl i velký graffiti obraz v jedné z chodeb nemocnice.
3. 3. 2023