V havířovské nemocnici se rodiče nemusí starat o vyřízení rodných listů, matrikářky chodí na oddělení

Dítě se narodí v havířovské nemocnici například ve tři hodiny ráno, jeho rodiče už mají v ruce rodný list po osmé hodině. A to díky spolupráci s magistrátem.

V havířovské nemocnici se nemusí rodiče vůbec starat o vyřízení rodného listu. Matrikářky totiž chodí přímo na oddělení. Tuto službu nabízejí i rodičkám ze zahraničí. Paní Pavla Rapčanová z Žiliny byla přístupem dojatá.

Pavla Rapčanová, maminka: "Můžu říct a potvrdit, že každá žena, která vešla do pokoje, byla jako moje mamka. Takže ten lidský přístup tu jde opravdu cítit. Pro mě to je úplně úžasná věc, protože nám to ušetří hodně času."

Taťána Šimanská, matrikářka na havířovském magistrátu: "Co se týče polských maminek, rodičů, tak tam máme tu možnost překladu do polského jazyka. Je to stát EU. Jsou také velice spokojení.”

Díky nemocničnímu kurýrovi, který údaje o narození dítěte ihed ráno přinese na magistrát, mají rodiče rodný list třeba už pár hodin po porodu.

Kateřina Kolářová, matrikářka na havířovském magistrátu: "Dnešní miminka se narodila tři a hned ráno o půl sedmé nám je kurýr přivezl. Začneme hned na tom pracovat, vždy si to rozdělíme, pokud je toho hodně. Zpracovali jsme to a mezi osmou a devátou hodinou je dovezeme do nemocnice."

Od ledna letošního roku došlo k jedné změně. V rámci novely zákona o matrikách musí rodiče z jiného státu zaplatit stokorunový poplatek.
9. 1. 2024