V nemocnicích Karviné a Havířova opět pomáhají vojáci. Je to pomoc, ví ředitelé

Tak trochu jako blaničtí rytíři přispěchali vloni na jaře i na podzim na pomoc zdravotníkům v nemocnicích, kde se starali o pacienty zápasící s covidem. A už pomáhají zase. V Havířově jich slouží šest, v Karviné-Ráji čtyři a v Karvinské hornické nemocnici další dva příslušníci Armády České republiky.

„Včera k nám nastoupili dva příslušníci 53. pluku průzkumu a elektronického boje se sídlem v Opavě. Vojáci budou na naší covidové jednotce vypomáhat zdravotníkům s péčí o hospitalizované pacienty,“ uvedl ředitel Karvinské hornické nemocnice Tomáš Canibal.

V havířovské nemocnici pomáhá šest vojáků na oddělení ošetřovatelské péče, protože ta je velmi náročná. „Vedle této pomoci bychom přivítali i vojenské lékaře, to určitě. Není to ale tak, že bychom získali kolik vojáků, kolik si řekneme. Každopádně každá pomoc je vítaná,“ uvedl ředitel havířovské nemocnice Norbert Schellong.

Prozradil, že nemocnice oslovila také praktické lékaře. Ohlas ale nebyl nijak velký. „Mají svoji práci, ale i kdyby pomohli v očkovacím centru, byla by to pomoc,“ dodal Schellong.
„Počty hospitalizovaných ještě porostou“

Havířovská nemocnice v těchto dnech přidala dalších 18 lůžek pro pacienty s covidem. „Aktuálně tedy máme 110 covidových lůžek, část běžných, část pro těžší případy. Pokud se bude situace zhoršovat, můžeme přidat ještě maximálně 30 lůžek a pak už nic. Na pětistupňové škále jsme na stupni čtyři,“ uvedl ředitel nemocnice.

Otevřeně mluví o tom, že současná covidová vlna je jako tsunami. „Tu vlnu už nezbrzdíme. Předpokládáme, že do půlky prosince bude nakažených ještě růst. Poté se to doufám „nasytí“ a situace se zlepší. Pozitivní budou s dvoutýdenním odstupem proudit do nemocnic a ze středně těžkých případů se budou rekrutovat ty těžší. A pravděpodobně začne být problém s intenzivními lůžky,“ přemítá Norbert Schellong.

Hospitalizovaný = zpravidla neočkovaný

V Karvinské hornické nemocnici měli ve středu ráno hospitalizovaného jednoho covid pozitivního pacienta na JIP a 22 covid pozitivních pacientů na standardním oddělení, z tohoto počtu je 18 pacientů neočkovaných.

„Covidovou jednotku s kapacitou 25 lůžek máme zřízenou na oddělení rehabilitace, takže z tohoto důvodu jsme omezili lůžkovou rehabilitační péči a také některé ortopedické operace, hlavně menší výkony. Personálně jsme na hraně, proto jsme si požádali o vojenskou výpomoc,“ dodal ředitel nemocnice Tomáš Canibal.

3. 12. 2021