Havířovská nemocnice uvedla do provozu magnetickou rezonanci

ZMĚNA PROVOZU ORL POHOTOVOSTI - VIZ. AKTUALITY

Havířovská nemocnice uvedla do provozu novou magnetickou rezonanci (MR) a v rámci obnovy radiodiagnostického oddělení instalovala novou skiagraficko-skiaskopickou stěnu, která nahradila starý a dosluhující rentgen. Tato nová moderní diagnostická zařízení podstatně zvýší možnosti, rozsah, kvalitu i komfort realizovaných vyšetření. Investice do nejmodernějších radiodiagnostických technologií dosáhla téměř 56 miliónů korun.
„Kromě vysoce erudovaného personálu považuji za nesmírně důležité kvalitní vybavení a vyhovující zázemí nemocnic. To jsou důvody, proč Moravskoslezský kraj do svých zdravotnických zařízení průběžně investuje. V tomto roce získala Nemocnice Havířov kromě magnetické rezonance například dvě nové plicní ventilace a monitorovací systém základních životních funkcí pro dětskou JIP. Také bylo modernizováno oddělení návazné péče, rekonstrukce se dočkaly i šatny pro zaměstnance nebo vestibul nemocnice. Věřím, že to vše přispívá k neustálému zvyšování kvality poskytované péče v havířovské nemocnici,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.
Magnetická rezonance MAGNETOM Sola od společnosti Siemens Healthineers je moderní a špičkový skener s indukcí pole 1,5 tesla a pokročilou technologií BioMatrix podporovanou umělou inteligencí. Ta funguje jako inteligentní asistent a pomáhá obsluze ovládat a nastavovat parametry vyšetření. Pomocí souboru automatických funkcí zrychluje, zkvalitňuje a zefektivňuje skenování. Přístroj má krátký a otevřený design, což řadě pacientů pomáhá snižovat obavy z vyšetření. To v praxi znamená, že tunel, který má velkorysý průměr 70 cm, je kratší a širší, doba vyšetření se díky nejmodernějšímu přístroji oproti starším magnetickým rezonancím podstatně zkrátila. Podobný přístroj této nové generace je teprve druhý svého druhu v České republice.
„Jsem nesmírně rád, že se tato špičková zdravotnická technika stala součástí havířovské nemocnice. Moc jsme o tento přístroj v našem městě stáli, protože včasná a přesná diagnostika je mimořádně důležitá. Jsem si jist, že vynaložené prostředky i úsilí pro získání magnetické rezonance se nám vrátí v podobě zvýšené kvality životů našich občanů“, uvedl primátor města Havířova Josef Bělica.

„Dovolte mi parafrázovat jednu velmi známou citaci: instalace této technologie je dnes již malým krokem pro zdravotnictví, avšak obrovským skokem pro havířovskou nemocnici. Dovolím si tvrdit, že instalací magnetické rezonance se začíná psát nová etapa v oblasti diagnostiky, což naši nemocnici posune výrazně vpřed v oblasti kvality zdravotní péče. Projekt magnetické rezonance považuji za jeden z největších úspěchů havířovské nemocnice v posledním desetiletí. Chtěl bych poděkovat ministerstvu zdravotnictví, zdravotním pojišťovnám, a hlavně našemu zřizovateli Moravskoslezském kraji, že celý projekt viděli stejnou optikou jako vedení naší nemocnice, která si to pro svou komplexní péči bezpochyby zaslouží“, uvedl ředitel nemocnice Norbert Schellong.

Stavební práce detašovaného radiodiagnostického pracoviště byly zahájeny letos v červnu slavnostním výkopem. V ten den byla zahájena výstavba jedné z nejdůležitějších investičních akcí havířovské nemocnice letošního roku, kterou všichni zaměstnanci naší nemocnice netrpělivě očekávali. Magnetická rezonance je momentálně ve zkušebním provozu, kdy probíhá nastavování vyšetřovacích protokolů. Do plného provozu bude uvedena na začátku roku 2021.
Z vyšetření magnetickou rezonancí, která je moderní zobrazovací radiodiagnostickou metodou, využívající změn magnetického pole v těle vyšetřovaného, budou profitovat pacienti nejen z Havířova, ale i spádových oblastí. Pomocí této metody vyšetření se dá velmi podrobně zobrazit struktura tkání lidského těla, a to zejména při neurologických onemocněních, nemocích pohybového aparátu, cév, břicha, pánve a srdce. Magnetická rezonance je jednou z nejcitlivějších zobrazovacích metod s benefitem nulové radiační zátěže pro pacienty.
„MAGNETOM Sola je vlajkovou lodí magnetických rezonancí Siemens Healthineers s indukcí pole 1,5 tesla. Je to náš nejlépe vybavený skener s nejmodernějším softwarem, který splňuje ta nejpřísnější kritéria a požadavky na kvalitu snímků. Jsme velmi rádi, že tento náš druhý instalovaný přístroj v ČR slouží v Nemocnici Havířov, kde na možnost vyšetřovat pomocí magnetické rezonance lékaři i pacienti dlouhá léta čekali,“ říká Michal Čech, ředitel společnosti Siemens Healthcare.

Součástí nové budovy radiodiagnostiky, jejíž stavební náklady byly ve výši 20 mil. Kč, je mimo magnetickou rezonanci za 25 mil. Kč i plánovaná vyšetřovna pro obnovu CT diagnostiky. Nový CT přístroj se tak stane budoucí technologickou součástí urgentního příjmu, který bezprostředně navazuje na nově vybudované detašované radiodiagnostické pracoviště. Na financování se z poloviny nákladů spolupodílel zřizovatel nemocnice - Moravskoslezský kraj.

Nový rentgenový přístroj na radiodiagnostickém oddělení
Obnova zdravotnické techniky a tím rozšiřování spektra poskytované zdravotní péče je pro havířovskou nemocnici klíčová, proto byl zároveň v těchto dnech na radiodiagnostickém oddělení instalován nový špičkový skiagraficko-skiaskopický systém Luminos dRF Max od společnosti Siemens Healthineers za 11 mil. Kč, který nahradil starý a dosluhující rentgen.
Jedná se o nejmodernější, plně digitální a dálkově ovládanou sklopnou rentgenovou stěnu vysoké technické a kvalitativní úrovně, disponující mnoha funkcemi. Umožňuje využívat dvě diagnostické metody – fluoroskopická vyšetření za použití kontrastní látky a klasické rentgenové snímkování. Díky tomu je přístroj univerzálně použitelný a efektivní.
Skiagrafie se nejčastěji využívá k vyšetření kostí a kloubů, lze ji však využít i k zobrazení měkkých tkání, jako jsou svaly nebo plíce. Naproti tomu je skiaskopie metodou, která zobrazuje dynamicky a využívá se např. pro zobrazení peristaltiky jícnu, střev či žaludku a močových cest. V léčbě pacientů hraje správná diagnostika zásadní roli, tento přístroj výrazně zvýší diagnostické možnosti. Digitální obraz je kvalitní a velmi přesný, díky nejmodernější technologii je také šetrnější k lidskému organismu co do množství rentgenového záření. Celkové vyšetření je kratší a snadnější, což ocení pacienti i zdravotnický personál. Rentgen bude sloužit hospitalizovaným i ambulantním pacientům celého Karvinska. Financování přístroje bylo z více jak 80% zajištěno z Regionálního operačního programu - návazná péče z Evropských strukturálních fondů.